+90 505 883 30 25
Haberler
YVES ROCHER VAKFI TOPRAĞIN KADINLARI 2020 KAZANANI YEŞİM BEKYÜREK OLDU !

Yves Rocher Vakfı tarafından 2001 senesinden beri yapılmakta olan Toprağın Kadınları yarışması 15 ülkede biyoçeşitlilik , çevre , eğitim ve toplum konularında projeler geliştiren kadınlarıödüllendiriyor. Türkiyede 5. kez yapılan yarışmanın kazananı; aralarında Armağan Portakal , Kagider , Tema Vakfı , TOG ‘un değerli temsilcilerinin yanı sıra köşe yazarlarının da yer aldığı jüri toplantısı kararı ile belirlendi. Ödülün sahibi kırsalda kadını, organik tarımı, bitkisel çeşitliliği ve yerel tohumları destekleyen bir anlayışlaKadınÇiftçiler Ekolojik Eğitim veÜretim Merkezi (KAÇEM)projesi ile Yeşim BEKYÜREK oldu.

Aldığı ödülden duyduğu memnuniyeti dile getiren Dr.Yeşim BEKYÜREK, amacının organik tarımı kadın eliyle tüm bölgeye yaymak olduğunu belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: ‘Bu ödülü organik tarım yapan tüm kadın çiftçiler adına almış bulunuyorum. 30 yıllık meslek hayatımın son 10 yılını organik tarıma adamış bir gönüllü ve böcek bilim uzmanı olarak geleceğin tarımda, özellikle de organik tarımda olacağını görmek beni ziyadesiyle mutlu etmektedir. Biz de çalışmalarımızı bu amaçla başkanlığını yaptığım Kapadokya Organik Tarım Üreticileri Birliği Derneği vasıtasıyla yoğun bir şekilde sürdürmekteyiz. KAÇEM Projesi meslek hayatının en büyük ve en önemli projesidir. Yves Rocher Vakfı tarafından verilenödül ile Kaçem Kooperatifi bünyesinde kurutmaünitesi kurularakorganik meyve ve sebzelerin kurutulmasıve değerlendirilmesi sağlanacaktır. Böylece kooperatifin büyümesineönemli birkatkısunulacaktır.

‘KAÇEM Projesi kırsalda organik tarımla uğraşan ve tarladan sofraya gelene kadar üretimin her aşamasında denetlenen, sağlıklı güvenilir gıdalar üreten kadınlarımızındesteklenmesi amacıile kurulmuştur. Kayseride Bünyanİlçesi Karahıdır Mahallesindeatıl bir köy okulu üretim merkezine dönüştürülerek, kadın çiftçilerimizintarladançıkardıklarısertifikalı,organik alın teriürünlerinin işlemeleri sağlanmıştır. Böylece anne eli veşefkati ileüretilen salça ,erişte, tarhanave reçel gibiürünlerin sofralarımızda katkısız ve doğal haliyletüketimi sağlanmaktadır. Ben buradançalışmalarımızın uluslararasıplatforma taşınmasına ve kadınçiftçilerimizin desteklenmesineönemli katkısağlayan Yves Rocher Vakfı’na veelimizle, evinize ,özenlesloganıile üretim yapan tüm üyelerimize bir kez daha teşekkür ediyorum. ‘Bekyürek ,geleceğin sağlıklı ve gürbüz nesillerinin ancak katkısız, kimyasallardan uzak ve tamamen organik ürünlerle beslenen bireylerden oluşmasını hedeflediklerini sözlerine ekledi.Copyright © 2016 KAPTAR Tüm hakları saklıdır. Web tasarım medyatör

KAPADOKYA ORGANİK TARIM ÜRETİCİLERİ BİRLİĞİ DERNEĞİ