+90 505 883 30 25
Header Resmi
ORGANİK PAZAR

İLİMİZDEKİ ORGANİK PAZARLAR

Organik tarım, insan sağlığına ve çevreye zarar vermeyen, üretimden tüketime kadar her aşaması kontrollü ve sertifikalı tarımsal üretim biçimidir. Bu üretim metodu ile üretilen ürünler de ekolojik ( organik ) ürün olarak adlandırılmaktadır.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından Organik Tarımın tüm İlde yaygınlaştırılması amacıyla “Organik Tarımın Geliştirilmesi ve Yaygınlaştırılması” projesini yürütmektedir. Proje kapsamında; üretilen ürünlerin tüketiciye ulaştırılması amacıyla; mevsimlik olarak hizmet verecek “Talas Yenidoğan Organik Tarım Pazarı” ve “Kocasinen Erciyesevler Organik Tarım Pazarı “çalışmaları yapılmıştır. Bu pazarların açılmasında hedefimiz; zor koşullarda tarım yapan yöre çiftçilerimize daha fazla gelir getiren, katma değeri yüksek, sürdürülebilir tarımsal uygulamaları benimsetmektir.

İlimizde 2015 yılında 11 ilçede yaklaşık 2000 dekar alanda 67 üretici ile Kayseri İli Melikgazi (Yeşilyurt), Kocasinan (Merkez), Akkışla(Merkez) Yeşilhisar İlçesi Merkez, Yahyalı İlçesi (Delialiuşağı, Senirköy ve Yerköy), İncesu İlçesi Küllü, Felahiye İlçesi Silahtar, Bünyan İlçesi Karahıdır ve Karacaören , Tuzhisar Kasabası, Koyunabdal, Özvatan (Merkez) Pınarbaşı Büyükgümüşgün, , Sarıoğlan İlçesi Çiftlik Kasabası, ( Yazlık Sebze, Kayısı, Kiraz, Elma, Bağ, Nohut vb.) organik tarım üretimi yapılmaktadır.

İl Müdürlüğümüz, Kocasinan Belediye Başkanlığı, Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği ve Kapadokya Organik Tarım Üreticileri Birliği Derneği işbirliği ile açılan Organik Pazar bu kurumların koordinasyonunda denetlenmektedir.