+90 505 883 30 25
NEDEN ORGANİK GIDA TÜKETMELİYİZ
NEDEN ORGANİK GIDA TÜKETMELİYİZ

Organik tarım, insan sağlığına ve çevreye zarar vermeyen ve üretimde kimyasal girdi kullanılmadan, üretimden tüketime kadar her aşaması kontrollü ve sertifikalı tarımsal üretim biçimidir. Bu üretim metodu ile üretilen ürünler de organik ürün olarak adlandırılmaktadır.

* Organik tarım üreticileri, Organik Tarım Kanun ve Yönetmeliklerinde belirtilen kriterleri sağlamakla yükümlüdürler.

* Üreticiler, bitkisel üretime ellerinde bulunan ve atalık tohum olarak nitelendirdiğimiz yerel tohumları veya organik sertifikalı tohumları kullanarak başlamaktadırlar. Organik tarımda genetiği değiştirilmiş veya hibrit tohum kullanımı yasaktır.

* Üreticiler üretim esnasında karşılaştıkları hastalık ve zararlılara karşı organik tarım yönetmeliğinin izin verdiği organik ilaçları kullanmak zorundadırlar.

* Organik ürünlerin üretimi esnasında organik çiftlik gübresi ya da organik sertifikaya sahip gübreler kullanılmaktadır. Kimyasal gübre kullanımı yasaktır.

* Organik pazarlardaki ürünlerin kimyasal kalıntı analizleri Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlükleri ve Sertifikasyon Şirketleri tarafından yapılmaktadır. Pazarlardan ve sahadan alınan ürünler kalıntı analizine gönderilmekte ve çıkan sonuç doğrultusunda ürünlere sertifika düzenlenmektedir. Ürünlerinde kalıntı çıkan üreticilere cezai yaptırım uygulanmaktadır.

* Organik pazarlarda ürünlerin organik sertifikaları bulundurulmaktadır. İstendiği taktirde tüketicilere gösterilmektedir.

* Tüketicilerin organik ürünlere ulaşmasının, en kısa ucuz yolu organik pazarlardan geçmektedir.

* Organik ürünlerin üretilmesi sürecinde kullanılan girdilerin yüksek olması ve birim alandan elde edilen ürün miktarının azalması sebebiyle ürün fiyatları da bir miktar yüksek olmaktadır. Ancak organik ürün pahalıdır düşüncesi geçerli değildir.

* Organik ürünler besin değeri açısından üstün özelliklere sahiptir. 2001de yürütülen bağımsız bir araştırma raporuna göre 21 vitamin ve mineral öğesinin hemen hepsinin organik ürünlerde daha bol olduğu belirlenmiştir.

* Kimyasal kalıntı içermeyen, kayıtlı ve denetlenebilen ürünleri tüketmek istiyorsanız tercihiniz organik ürünler olmalıdır.

* SÖZ KONUSU ÖZELLİKLERİNDEN DOLAYI ORGANİK ÜRÜNLERİ GÜVENEREK TÜKETEBİLİRSİNİZ.

* ORGANİK PAZARLARDA SATILAN ÜRÜNLERİN ORGANİK OLDUĞUNDAN EMİN OLARAK ALIŞ VERİŞ YAPABİLİRSİNİZ .